„Sametově černá noc protkaná hvězdami...“

Adalim Naten

arabian mare


Adalim Naten, v překladu noc, je arabská plnokrevná klisnička, v sezóně 2023 narozená jako první, již v únoru. Povedlo se mi být u toho, hned jak se narodila a pozorovala jsem její seznamování se světem, kdy jsem se snažila být jí dobrou průvodkyní.

Je to téměř černá klisna s hvězdičkou, která po Dakaře zdědila i tzv. rabicano gen - mezi arabskými plnokrevníky unikátní typ zabarvení, kdy na těle prokvétá v ocasu a ve slabinách. Jinak je to téměř černá, obrovská a silná klisnička, která je zároveň ve velice krásném typu. 

V dospělosti to bude arabská klisna, o které nikdo nebude pochybovat, že je nejkrásnějším plemenem světa. S ušlechtilou, jemně tvarovanou hlavou a vyšší KVH. Její pravá sestra dosáhla na roce velikosti ostatních dospělých arabských klisen a stále roste...

I Naten bude na arabské plnokrevníky velká a silná klisna s hlubokým a prostorným hrudníkem, výborně nasazeným krkem, korektními končetinami, kterou budete moci maximálně využít pod sedlem. Hříbata Dakary mají obrovské, silné tělo, jsou vhodná i pro standardně velké dospělé jezdce, kteří se na nich cítí dobře. Naten bude ideální partnerka pro splnění všech Vašich jezdeckých snů. Je to chytrá, přemýšlivá klisnička, hodně se fixující na svého člověka. Vytrvalá a hrdá, která si ale nechá všechno vysvětlit a věci si pak velice dobře pamatuje. Dakary potomci jsou na plnokrevné koně velice klidní, přemýšliví a jen tak nic je nevzruší, díky čemuž se špatně fotí:-)


Matkou Naten je Dakara, arabská klisna původem polského chovu. Je vnučkou legendárního hřebce Pesala. Jeho jedinečný rodokmen mluví sám za sebe...a v dnešní době k nezaplacení a stále vzácnější... Pesal je držitelem traťového rekordu 2/14 a z 16% je prochován na krev hřebčína Crabbet. Je držitelem European Champion Top Five Stallion, 1993 Polish National Champion Junior Colt, 1996 Nations Cup Reserve Champion Senior Stallion, 1996 Polish National Reserve Champion Stallion, 1997 Polish National Champion Stallion & Best in Show, 2002 Italian National Reserve Champion Stallion, Verona, 2003 Dutch National Senior Champion Stallion, Bunschoten, World Top Ten Stallion, Salon du Cheval (thrice).

Z matčiny strany nese Dakara krev legendárního Probata, narozeného v Blommerödu, ve Švédsku. Do chovu bylo zařazeno víc než dvacet jeho synů, kteří byli úspěšní jak na dráze, tak v show. Je např. otcem Pirueta (dvojnásobný mistr světa), Fawora (mistr světa) a mnoho dalších potomků šampionů. 


Otcem je arabský plnokrevný hřebec Magic Eternity.  Eternity je šlechtitelským produktem hřebčína Fontanella Magic Arabians, který se nachází v Itálii v provincii Caserta. Je to hřebec v moderním v extrémním typu, s obrovským okem a ještě k tomu s výškou nad 150cm KVH. Na dvé první výstavě dosáhl na všechny tituly, o které bojoval: 

GOLD CHAMPION at Prague 2020 - Czech National Championship - Junior Colts Championship 1 st