„To nejkrásnější opakování...“

Adalim Perseri

arabian mare

Adalim Perseri, v překladu znovu, opakování, je arabská plnokrevná klisnička, která se narodila jako první potomek ze spojení Dakary a Eternityho a její jméno mi evokuje možnost opakovat roky, které jsem strávila s Dakarou, po boku její dcery. A i u ní se ukazuje, jak polské matky obohacují chov o sílu a funkčnost. Nejen fyzickou, ale i po psychické stránce. Perseri je stejně jako Dakara jednoduchá, klidná a přemýšlivá klisna, která se rychle učí. Není přehnaně výbušná, na věci se ptá a plně důvěřuje Vašemu vysvětlení.

Perseri je na arabského koně obrovská. Na roce dosáhla velikosti většiny dospělých arabských klisen ve stádě a stále roste. Je to líbivá hnědka s velkou hvězdou. A i přesto, že je to obrovská a silná klisna, nic neztrácí na typu, což je pro mě v chovu velice důležité. Po Eternitym má velké oči, ušlechtilou, výborně tvarovanou hlavu. Nikdo nebude pochybovat, že se dívá na nejkrásnější plemeno světa...Matkou Perseri je Dakara, arabská klisna původem polského chovu. Je vnučkou legendárního hřebce Pesala. Jeho jedinečný rodokmen mluví sám za sebe...a v dnešní době k nezaplacení a stále vzácnější... Pesal je držitelem traťového rekordu 2/14 a z 16% je prochován na krev hřebčína Crabbet. Je držitelem European Champion Top Five Stallion, 1993 Polish National Champion Junior Colt, 1996 Nations Cup Reserve Champion Senior Stallion, 1996 Polish National Reserve Champion Stallion, 1997 Polish National Champion Stallion & Best in Show, 2002 Italian National Reserve Champion Stallion, Verona, 2003 Dutch National Senior Champion Stallion, Bunschoten, World Top Ten Stallion, Salon du Cheval (thrice).

Z matčiny strany nese Dakara krev legendárního Probata, narozeného v Blommerödu, ve Švédsku. Do chovu bylo zařazeno víc než dvacet jeho synů, kteří byli úspěšní jak na dráze, tak v show. Je např. otcem Pirueta (dvojnásobný mistr světa), Fawora (mistr světa) a mnoho dalších potomků šampionů. 


Otcem je arabský plnokrevný hřebec Magic Eternity.  Eternity je šlechtitelským produktem hřebčína Fontanella Magic Arabians, který se nachází v Itálii v provincii Caserta. Je to hřebec v moderním v extrémním typu, s obrovským okem a ještě k tomu s výškou nad 150cm KVH. Na dvé první výstavě dosáhl na všechny tituly, o které bojoval: 

GOLD CHAMPION at Prague 2020 - Czech National Championship - Junior Colts Championship 1 st