Představujeme se

O našem chovu

Náš život je již třetí desetiletí neodmyslitelně spjat s koňmi. Oba jsme s manželem začínali v jezdeckém oddílu a postupně si splnili sen mít svého vlastního koně. Koně byl i impuls, který nás dal dohromady a jedinečné zážitky, které člověk prožívá v jejich přítomnosti, nám dávají často sílu pokračovat, i když hlava a tělo, z osobních nebo pracovních důvodů, odmítají pokračovat. 

Během doby jsme si ujasnili, že chceme využívat pouze nejkvalitnější plemenný materiál, abychom se mohli těšit s perspektivou na nadějné vyhlídky našich odchovů, které budou dělat radost nejen nám, ale i novým majitelům.

Naše první hříbě se narodilo v roce 1999. Bylo plnokrevné. Pak následovalo několik dalších plnokrevných a teplokrevných hříbat, později jsme anglické plnokrevníky vyměnili za plnokrevné araby a po dvou stěhování výš a výš do Podkrkonoší jsme nakonec celé stádo postavili na mimořádné a jedinečné kombinaci arabské a velšské krve. 

Inspirací pro mě byl příběh lady Wentworth a jejích welar, který najdete zde.

Tady jsme našli vše, co jsme v předešlých letech hledali - nadprůměrnou mechaniku pohybu a s tím spojenou výbornou jezditelnost, nezaplatitelný charakter, mimořádnou ušlechtilost, která je vyvážená tvrdostí. 

Žádné jiné plemeno při zachování jezdeckých vlastností není tak odolné, aby zvládlo naše zimy a teplotní výkyvy s minimem příkrmu jádra a ještě výborně prospívalo. A není tak nadpozemsky nádherné, jako jsou welary:-)


Každý si v chovech koní může najít to, co mu vyhovuje a co preferuje. U nás je to welfare a prostor... a pro mě je prioritou zdraví a tvrdost. Celé stádo je celoročně venku na 13ha. Pastviny jsou rozděleny do sekcí, které se po vypasení ošetří a pravidelně se střídají. Stádo má k dispozici několik volně přístupných boxů, kam si několikrát denně chodí odpočinou a napít se. Pastviny nezavíráme ani v zimě, navíc mají k dispozici zpevněná příkrmiště a non-stop přístup k senu.

Hříbata jsou po narození několik dní na boxe, aby si na nás zvykla a seznámila se s běžným ošetřováním. Poté jsou až do odstavu součástí smíšeného stáda, kde mají vždy několik vrstevníků. Venku jsou v každém počasí, denně nachodí spousty kilometrů. 

Tento způsob preferuji, protože pokud by měl někdo jakýkoliv zdravotní deficit, chci to zjistit před tím, než bude nabídnut k prodeji... chci mít 100% jistotu, že jsme udělali maximum pro kvalitní start dlouhého a bezproblémového života. Ten zbytek je už na novém majiteli, my máme většinou v rukách jen prvních šest měsíců...